Здрастуйте, друзі, давайте знайомитися, мене звуть Олександр, я працюю у сфері відкатних воріт з 2006 року. У цій статті я розповім вам про основні секрети та нюанси виготовлення відкатних воріт. Відкатні ворота це найкраще рішення щодо організації в'їзду у двір чи територію підприємства. Розглянемо їх переваги: проста кінематика - відкатні ворота зсуваються (відкочуються) вздовж паркану, вимагають менше трудовитрат для відкриття-закриття, легко і розумно за ціною автоматизуються, не вимагають фіксації у відкритому положенні - їх несподівано не закриє, наприклад, вітром як стулкові ворота. Для виготовлення відкатних воріт необхідні спеціальні комплектуючі - так звана фурнітура для відкатних воріт або інакше механізм відкатних воріт. Отак вона виглядає.
Крім того, відкатні ворота, на відміну від класичних стулкових, вимагають місця для відкату полотна і спеціальний фундамент для відкатних воріт. Див. мал:
Щоб обчислити скільки місця потрібно для відкочування воріт потрібно ширину отвору у світлі помножити на 1.4. Іншими словами місця для відкату має бути більше ніж ширина отвору на 40%, тому що відкатні ворота складаються з полотна та противаги довжина, якого 40% від полотна.
Якщо ваша ділянка відповідає цим умовам, то можна братися за справу. Якщо є дефіцит місця, то мінімально можлива довжина противаги для відносно нормальної роботи воріт буде 33% менше вже не можна - ворота прокльовують і важко "ходити", якщо місця немає зовсім, то треба визнати, що відкатні ворота встановити не можна і варто розглянути інші типи, наприклад, розпашні, ролетні ітд.
Отже, якщо з місцем для відкоту все гаразд, то приступаємо до влаштування отвору для воріт. Про оптимальні розміри отвору воріт для конкретних об'єктів - тут. Спочатку потрібно встановити стовпи, що обмежують отвір, ми не будемо зупинятися на цьому детально тому що тут все зрозуміло, відзначимо лише, що стовпи не повинні хитатися, бути забетоновані з урахуванням глибини промерзання грунту, а також повинні бути виведені заставні (по 3 шт) поверхню стовпа звернену у двір, на ці заставні згодом кріпляться нащільники, до цього ми ще підійдемо. Розмір кожної заставної оптимально робити 60х60мм. Заставна повинна бути урівень з цеглою або трохи виступати, зв'язок з центральною трубою в стовпі обов'язковий. Якщо стовпи металеві, закладні не потрібні. Приклад правильно виконаного отвору:
Схема бетонування фундаменту відкатних воріт з електропроводкою: Клікніть щоб збільшити.
Існує два основних види конструкції фундаменту: "суцільний моноліт" та економ-варіант "П-подібна схема", обидва однаково надійні. Яку саме вибрати вирішуйте виходячи з фінансових, часових та інших ресурсів та обставин. Клацніть, щоб збільшити.
Після встановлення стовпів переходимо до заливання фундаменту. Потрібно викопати яму довжиною половину від ширини отвору. Починаємо від краю отвору та рухаємось у бік відкату воріт. Ширина ями 400-500мм, глибина 1000-1500 мм залежно від ґрунтів. Для плавунів, боліт, зибучіх пісків вивчаємо будівельну документацію з фундаментів. Фундамент не повинен просідати, піддаватися сезонним провалюванням-виштовхуванням ітд.
Після того як наш котлован готовий, робимо "банкетку" див. вище. Беремо швелер шириною 10-16 см і довжиною також половина від ширини отвору, до полиць приварюємо арматуру діаметром 10-14мм і формуємо адекватну просторову сітку з арматури. Далі фіксуємо банкетку в ямі, виставляємо поверхню швелера в рівень "чистої підлоги" (остаточного асфальту або плитки), крім того поверхня швелера повинна лежати точно за горизонтальним рівнем, це важливо. Швелер укладаємо впритул до стовпа. Після цього заповнюємо котлован розчином і чекаємо тиждень-другий.
У результаті після проведених робіт ми отримаємо такий фундамент:
На фото вище зображено фундамент для відкатних воріт виведений у "чистий нуль" двору, але ділянка ще підсипатиметься. Тому важливо також визначити рівень чистої підлоги вашої ділянки перед заливкою, можливо доведеться ставити опалубку. А тепер перейдемо до виготовлення несучого каркаса-рами відкатних воріт.
Як правило, для зовнішнього каркаса використовується профільована труба 60х30 і 60х40 стінка 2мм, але можна також 50х50, 60х60. Спочатку обгороджуємо наші труби – прибираємо іржу, знежирюємо та ґрунтуємо. На рис. ці труби зображені зеленим кольором. Тепер переходимо до зварювання: Якщо немає зварювального столу або стапеля, то виставляємо консоль на металевих трубах-підкладках у горизонтальний рівень, можна навіть "прихопити" до них консоль зварюванням.
З труби 60*30 формуємо зовнішній каркас, дивимося щоб усі потрібні кути були прямими, полотно було в одній площині і не допускаємо частої помилки коли каркас, зазвичай в області противаги задирається трохи вгору разом з напрямною - все має бути рівно і красиво. Зварювальні шви мають бути суцільними, без дірок. Для формування каркаса воріт можна також використовувати спеціальний Т-профіль, це дозволить істотно скоротити зварювальні роботи, так як сам по собі вже є потрібною нам комбінацією труб 60х25 і 20х20. Основна ідея полягає в тому, щоб матеріал зашивки ліг як у рамку.
Креслення-схема відкатних воріт у загальному випадку. Зовнішній каркас (зелений), внутрішнє обрешетування (червоний), напрявляюча з комплекту фурнітури (чорний).
Принцип формування каркасу для відкатних воріт із профільних труб:
А це креслення відкатних воріт у розрізі, для розуміння складових висоти воріт:
При використанні популярних комплектів воріт "Звари Сам" або "Зроби Сам" всі викладені принципи залишаються справедливими з тією відмінністю, що комбінація труб 60х30 і 40х20 замінюється на Т-Профіль для воріт.
Приклад креслення каркаса воріт на проріз 4 метри і висотою 2 метри.
Після цього потрібно вварити внутрішній каркас (обрешетування), який служить для забезпечення жорсткості конструкції, а також служить для кріплення зашивки - профнастилу, дошок, полікарбонату, блок-хауса тощо). Внутрішній каркас роблять із труби 20*20мм, 20*40мм, у трубу 20*40 легше потрапляти заклепкою або шурупом. Внутрішній каркас показано на рис. вище за червоний колір.
Відстань "а" дорівнює ширині використовуваного листа профнастилу (часто 1150мм), стики листів повинні проходити вертикальною трубою обрешітки. Відстань "b" дорівнює відстані, що залишилася після зашивки цільними листами. Крайній лист, як правило, завжди акуратно підрізається по ширині болгаркою
Повинно вийде так:
Якщо ворота зашиваються з одного боку, то внутрішнє обрешітування можна змістити на край зовнішнього каркаса у бік двору, це актуально якщо матеріал зашики має велику товщину, наприклад, профнастил з "високою хвилею", сендвіч-панелі, дошка ітд. Зварювальні роботи, як я вже казав, проводимо грамотно, щоб не "повіло" труби, дотримуємося принципу "шахового порядку". Коли готовий зовнішній каркас і вварена решетування, до рами знизу приварюємо по всій довжині фурнітури, що направляє з комплекту. Бажано фіксувати струбцинами. Направляючу шину потрібно приварювати також у "шаховому порядку", інакше раму воріт і напрямну від зварювання може "повісти" і вона нагадуватиме пропелер. Після цього зачищаємо зварювальні шви, ґрунтуємо та фарбуємо пошкоджені місця. Рама-каркас відкатних воріт до зашивки профнастилом:
Коли фарба остаточно висохне, переходимо до зашивки полотна. Матеріал зашивки кріпимо до внутрішнього каркаса (решетування) за допомогою заклепок або саморізів. Рама-каркас відкатних воріт після зашивки профнастилом:
Зверніть увагу, ця ділянка противаги відкатних воріт рівна і не "задерта" вгору і це правильно.
Розглянемо деякі деякі особливості великих прорізів, понад 5 метрів. На рис нижче представлений креслення відкатних воріт для прорізу шириною 6 м і висотою 2 м. Зверніть увагу конструкція противагової частини тут не трикутна, а у вигляді прямокутника з двома діагоналями. Крім того, при великій довжині отвору більше 5.5м противагу слід робити вже 45-50% від отвору.
На практиці, як варіант, це виглядає так:
Ну ось і настав час монтувати ворота. Для початку виставляємо каретки на фундаменті та розносимо їх максимально в межах нашої противаги (трикутника). Див мал.
але маємо на увазі, що кінцевий ролик має розмір порядку 110 мм, тому каретку ближню до прорізу розташовуємо від отвору з урахуванням цієї відстані, а далеку від прорізу каретку ставимо так, щоб вона не вибивала заглушку в закритому стані. Чим ширше між каретками, тим краще, але без фанатизму. Установка накатного ролика:
Кріплення роликових кареток здійснюється за допомогою зварювання.
Після "накатуємо" на каретки нашу раму відкатних воріт, виставляємо відкатні ворота за рівнем і "прихоплюємо" зварюванням п'яти кареток швеллеру , якщо все добре, то обварюємо п'яти, якщо щось не подобається виставляємо по новій, домагаємося бажаного результату (положення воріт у рівні, без перекосів ітд) і після цього обварюємо. Потім приварюємо верхні підтримуючі ролики, встановлюємо кінцевий ролик, приварюємо верхній та нижній уловлювачі. Накатний ролик обов'язково повинен накочуватися на нижній уловлювач та розвантажувати ворота у закритому положенні.
Якщо ваші стовпи виготовлені з металевої труби або швелерів, то уловлювачі і верхній обмежувач можна варити прямо до стовпа. Якщо використовуються цегляні, бетонні або кам'яні стовпи - потрібно кріпити до профільної труби-нащільнику (як правило 60*30, яка кріпиться до стовпа на закладні, а у разі їх відсутності на дюбелі, анкері, арматурі та ін.) Клікніть, щоб збільшити.
Монтаж верхнього обмежувача (верхніх роликів)
Якщо у вас на воротах є піки або напівкругла арка з пік, тоді застосовується так званий портал - біля стовпа виварюється П-подібна конструкція, що пропускає по висоті ваші піки. Верхній обмежувач розрізається надвоє і приварюється до порталу так, щоб ролики "обхоплювали" ворота з двох сторін. Для цього потрібно передбачити трубу (плоску поверхню), по якій кататимуться ролики верхнього обмежувача. рис:
Або за допомогою виносної труби (60х40), якщо немає можливості реалізувати так як на фото вище, тобто таким чином: Детальніше тут.
Кріплення уловлювачів до нащельника.
Зрештою має вийти таке:
Для монтажу кареток можна застосувати спеціальний аксесуар - регулювальні платформи, з їх допомогою можна регулювати ворота по висоті і усувати перекоси, в деяких розумних межах. А також "вийти зі становища" за будь-якого прорахунку. Але якщо всі рівні вірно відкладені і рівень фундаменту не "завалений", то ваші нові ворота стоятимуть правильно і без будь-яких регулювань.
Опори приварюються до швелера і каретка кріпиться гайками. Відкатні ворота своїми руками вийдуть за вартістю вам істотно дешевше ніж при замовленні "під ключ на фірмах". Для цього вам знадобиться якісна фурнітура для відкатних воріт. Ми завжди готові надати Вам широкий вибір комплектуючих для воріт і доступні ціни. Цей матеріал, безумовно, допоможе Вам самостійно виготовити свої відкатні ворота легко, швидко та без зайвих переплат! Збери сам відкатні ворота – заощадь свої гроші!
Залишились питання? Телефонуйте, і наші менеджери із задоволенням проконсультують Вас з усіх питань! Телефонуйте або замовте консультацію.